کمپانی های بزرگ دنیا مانند کرایسلر، جنرال موتورز و…، فقط به واسطه لجاجت مدیران ارشد خود در اصلاح و بهبود سیستم ها، همه یکبار تا مرز نابودی پیش رفتند و دقیقه ۹۰، خود را نجات دادند. این مسیری است که در کمال تأسف، مدیران ارشد کسب و کارهای ایرانی، پیش گرفته اند!

مفهوم منتورینگ و کوچینگ در کسب و کار

سازمان (هر کسب و کاری که در آن، بیش از دو نفر مشغول به فعالیت هستند.)، به مثابه یک موجود زنده است که حیات و ممات دارد. مفهومی که شاید برای آن دسته از مخاطبین ارجمند که آشنایی کمتری با مدیریت دارند، ناشناخته و کمی عجیب باشد.

یعنی چه که یک سازمان، حیات و ممات دارد؟!

زمانی که تعدادی “انسان” دور هم جمع می شوند تا یک کسب و کار را آغاز کنند، چرخه ی حیات سازمانی شکل می گیرد. این چرخه از مراحل مختلفی (طفولیت، رشد سریع، بلوغ و…) عبور می کند تا بالاخره به مرحله ی مرگ برسد.

مرگ یک کسب و کار، زمانی فرا می رسد که دیگر نتواند منابع خود را به اندازه مصارف تأمین نموده، در تطبیق سیاست ها، فرآیندها و سیستم خود با شرایط پویا و متغیر محیط شکست خورده و تمام (یا اکثریت) اهرم های حمایتی خود را از دست بدهد.

اکنون، لازم است بپذیریم که چون آدمیزاد برای ادامه ی سالم و بهره ور حیات خود، نیازمند چکاپ های دوره ای، بعضاً استفاده از پرهیزات غذایی و گاهی مصرف دارو می باشد، یک سازمان هم اگر مورد بررسی، مطالعه، اصلاح و بهبود مستمر قرار نگیرد، در حقیقت چرخه ی حیات خود را کوتاه کرده است.

با پیچیده شدن دنیای پیرامون، دیگر نمی توانیم از مسیرهای قدیمی، انتظار رسیدن به مقاصد جدید را داشته باشیم. در شرایط کنونی که دسترسی به منابع محدود شده و رقبا، یکی پس از دیگری جوانه می زنند، لازم و واجب است که تمایز را در دستور کار قرار دهیم تا “بقا” به خطر نیفتد. یکی از راه های ایجاد تمایز در کسب و کار ایرانی، فرصت نابی است که معمولاً مغفول باقیمانده و آن عبارت است از: “بهره گیری از تمام توانمندی و استعداد پرسنل برای رشد و شکوفایی خود و سازمان.”

رسیدن به این هدف، در سایه فرآیندهای منتورینگ و کوچینگ، نه تنها تسهیل می گردد که آثار آن سبب بهبودهای عمیق و بازمهندسی های ریشه ای در کسب و کار خواهد شد که نیاز به زمان، استمرار، حمایت و همراهی مدیران ارشد کسب و کار دارد.

عارضه یابی کسب و کار
از آنجایی که تخصص اصلی در رُهام سپهر تابان، علم سیستم ها می باشد، فرآیند استقرار خدمات منتورینگ و کوچینگ صورت گرفته از طریق رُهام، بنیادی، ریشه ای و سیستم محور هست. ما عقیده داریم تمرکز بر زیر سیستم ها و بهبودهای لحظه ای و کوتاه مدت، بر عمق اثرات منفی سیستم های معیوب کسب و کار چنان می افزاید که بهای جبران و اصلاح، سنگین و غیر قابل تصور خواهد شد.
دکتر غلامرضا عنایتی

دکتر غلامرضا عنایتیمتخصص علم سیستم ها