مدیر مرد را ترجیح می دهید یا زن؟

مردم مدیر مرد را ترجیح می دهند یا زن؟ تحقیقات مؤسسه گالوپ چه می گوید؟


مردم مدیر خانم را ترجیح می­دهند یا آقا؟

سال ۱۹۵۳، مؤسسه نظرسنجی گالوپ از شهروندان آمریکایی این پرسش را مطرح نمود که اگر وارد شغلی جدید شوید و امکان انتخاب مدیر خود را داشته باشید ترجیح می­دهید با یک زن کار کنید یا یک مرد؟ در آن زمان بیشتر شهروندان آمریکایی اعلام کردند ترجیح می­ دهند مدیرشان مرد باشد. پنج درصد اعلام کردند ترجیح می­ دهند با یک مدیر زن کار کنند و بیست و پنج درصد نیز گفتند فرقی برایشان نمی ­کند.

 شش دهه از آن زمان می­ گذرد و اکنون اوضاع فرق کرده است؛ یک سوم شهروندان آمریکایی در نظرسنجی مؤسسه گالوپ اعلام کردند یک مدیر مرد را ترجیح می ­دهند و این در حالی است که بیست درصد اعلام کردند ترجیح می دهند مدیرشان زن باشد و چهل و شش درصد نیز اعلام کردند زن یا مرد بودن مدیر برایشان فرقی نمی ­کند.

اما زنان بیشتر از مردان اعلام کردند ترجیح می­دهند با مدیر زن کار کنند؛ تحقیقات مؤسسه گالوپ همچنین نشان می­ دهد در مشاغلی که مدیران زن در آن در رأس کار قرار دارند کارمندان با مدیر بیشتر در تعامل هستند. با این حال، سی و سه درصد شهروندان آمریکایی اعلام کردند در حال حاضر مدیر زن دارند؛ در حالی که زنان و مردان مدیر موفق بسیاری وجود دارند اما در زمینه تعامل، مدیران زن از موفقیت بیشتری برخوردارند.

تحقیقات همچنین نشان می دهد مدیران زن، خود تمایل بیشتری به تعامل با کارمندان دارند تا مدیران مرد. نظرسنجی های مؤسسه گالوپ نشان می ­دهد سطح تعامل چهل و یک درصد از مدیران زن در محل کار بسیار بالاست؛ این رقم درباره مدیران مرد سی ­و ­پنج درصد است. حقیقت این است که زنان مدیر، قطع نظر از این که بچه دارند یا خیر، بیشتر از مدیران مرد برای شغل خود وقت می­ گذارند.

تحقیقات نشان می­ دهد سطح تعامل مدیران زن در محل کار سبب شده است عملکرد کارمندان به شدت تقویت شود. تحقیقات گالوپ نشان می ­دهد کارمندانی که با یک مدیر زن کار می­ کنند عملکردشان شش برابر افرادی است که مدیران مرد کار می­کنند؛ کارمندان خانومی که مدیر زن دارند نیز سطح تعاملشان با دیگران بسیار بالاتر است.

تحقیقات مؤسسه گالوپ نشان می­ دهد کارمندانی که با مدیران زن کار می کنند ۱.۲۶ برابر افرادی که با مدیران مرد کار می­ کنند، به شدت با این ایده موافق هستند که شخصی در محل کارشان وجود دارد که آنها را به پیشرفت ترغیب می­ کند؛ این موضوع نشان می­ دهد مدیران زن در کشف و پرورش استعدادهای بالقوه کارمندان خود بر مدیران مرد برتری دارند.

مدیران زن نه تنها کارمندان خود را به پیشرفت ترغیب می­ کنند بلکه بیشتر از مدیران مرد سطح پیشرفت کارمندان خود را با گذشت زمان ارزیابی می­ کنند؛ آنهایی که با مدیران زن کار می­ کنند ۱.۲۹ برابر آنهایی که با مدیران مرد کار می­ کنند، اعلام کرده­اند طی شش ماه گذشته مدیرشان با آنها درباره سطح پیشرفت­شان صحبت کرده است. این موضوع نشان می­ دهد مدیران زن بیشتر از مدیران مرد در تلاش برای ارزیابی منظم سطح کاری کارمندانشان برای رسیدن به اهداف مورد نظر یک مؤسسه یا شرکت هستند.

آنهایی که با مدیران زن کار می کنند یک ۱.۱۷ برابر آنهایی که با مدیران مرد کار می­ کنند، اعلام نموده­ اند که طی هفت روز گذشته به سبب خوب کار کردن پاداش دریافت کرده­ اند. تحقیقات همچنین نشان می­ دهد مدیران زن در مقایسه با مدیران مرد، رویکرد مثبت بهتری در مقابل کارمندانشان دارند. این موضوع همچنین نشان می­ دهد مدیران زن بیشتر از مدیران مرد تمایل دارند به کارمندانشان کمک کنند؛ در نهایت این که، کارمندانی که مدیر زن دارند می ­گویند مدیرشان برای ایده ­هایشان ارزش قایل است.

نظرسنجی گالوپ همچنین نشان می­ دهد مدیران زن بیشتر از مدیران مرد با کارمندانشان ارتباط برقرار می­ کنند، شرایط کاری مثبتی را فراهم نموده و فرصت­ های بیشتری برای پیشرفت کارمندان مهیا می­ دارند.

مؤسسه گالوپ اعلام نموده است که در آمریکا مدیران زن بیشتر از مدیران مرد نیازهای ضروری محل کار را برآورده می­ کنند. همچنین می ­توان گفت مردان بیشتر تمایل دارند در مشاغلی حضور داشته باشند که تعامل کمتری در آن­ها وجود دارد.

مهدی زارع پورمشاهده نوشته ها

من، مهدی زارع پور هستم. علاقمند یا بهتر است بگویم، عاشق علم و هنر مدیریت؛ با تأسیس رُهام سپهر تابان، تلاش دارم تا به کمک کار تیمی، بهره گیری از تجارب ارزنده دنیا و تخصص مدیریت، به ثروت آفرینی هرچه بیشتر کسب و کارهای کوچک و متوسط ایرانی، کمک کنم.

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *